חדשות

תרופה אימונותרפית חדשנית הציגה תוצאות מבטיחות בחולי מזותליומה

כך העלה ניסוי לטיפול במחלת סרטן של תאי השק העוטף את הריאות; החולים נפגעים בה בעיקר עקב חשיפה לאסבסט

CT של חולה במזותליומה (מקור: ויקיפדיה)

תרופה חדשנית, שעדיין נמצאת בניסוי ראשוני בתחום האימונותרפיה, הראתה תוצאות מבטיחות בטיפול שניתן לחולי מזותליומה – סוג סרטן אלים אך נדיר יחסית, הפוגע בתאי הציפוי של חלל הצדר (Pleura) - ה"שק" העוטף את הריאות - וכן בתאי הציפוי של הקרום העוטף את הלב.

התרופה שנוסתה, Pembrolizumab, היא מעכב (אינהיביטור) PD-1, והוכיחה את בטיחותה, יכולתה לכווץ גידולים ממאירים או לייצב את המחלה אצל רוב החולים שחלו במזותליומה של הצדר.

פרטים אלו נמסרו אתמול (יום א') בכנס השנתי של התאגדות חוקרי הסרטן של ארה"ב (ACCR – American Association for Cancer Research) הנערך עתה בפילדלפיה (עד 22 באפריל). מדובר בתוצאות מחקר בינלאומי, שאותו הוביל צוות מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת פנסילבניה.

התרופה כיווצה את ממדי הגידולים הממאירים אצל 76% מהחולים

ד"ר אוואן אלי (Evan Alley), מנהל שותף של תכנית המחקר במזותליומה באוניברסיטת פנסילבניה, מסר בהציגו את תוצאות המחקר כי התרופה כיווצה את ממדי הגידולים הממאירים אצל 76% מהחולים. החולים אובחנו כחולים בעקבות חשיפה לאסבסט, כאשר זמן ההישרדות החציוני של חולים אלו עומד עד כה על שנה לערך מעת האבחון.

אצל 48% מהחולים שקיבלו את התרופה קצב התפתחותו של הגידול הממאיר נבלם. אצל 16% מהם המחלה התקדמה. אצל אף אחד מהחולים שהחליטו בכל זאת מסיבותיהם לחדול להשתמש בה לא התגלו תופעות לוואי חמורות בהקשר לנטילת התרופה. "יש בכך משום הבטחה גדולה", מסר ד"ר אלי.

כמו כן, לדבריו, איש מהמטופלים בתרופה לא נפטר במהלך הניסוי עקב הטיפול שקיבל. "הצלחנו לשלוט ולנהל את כל תופעות הלוואי שהופיעו מבלי שהטיפול הופסק", אמר.

עד היום, שיעור התגובה הנאותה לטיפולי כימותרפיה (כטיפולי קו שני) לחולי מזותליומה עמד על פחות מ-10%. התרופה קיבלה את אישור ה-FDA בספטמבר 2014 לטיפול במלנומה עם גרורות. היא מכוונת לפעול על חלבון תאי PD-1, המסייע לווסת את פעילות המערכת החיסונית, וזאת על-ידי מניעת הפעלתם של תאי T המשתייכים לתאי הדם הלבנים (לימפוציטים) – תאי ההגנה על הגוף מפני זיהום דלקתי.

באופן רגיל, יש בכך כדי למנוע התלקחות של מחלה אוטו-אימונית. אלא שפעילות הגנתית זאת נגד מחלה אוטו-אימונית יכולה גם ליצור מצב שבו לא יהיו מספיק תאי T כדי להילחם בסרטן ומחלות אחרות. כדי לתת מענה לבעיה זאת פותחה ה-Pembrolizumab – תרופה המשתייכת לסוג חדש של תרופות המעכבות וחוסמות PD-1, ובכך למעשה מתופעלת המערכת החיסונית לתקוף גידולים ממאירים.

ד"ר אלי מסר, כי תוצאות הניסוי מספקות "הצצה ראשונית" ליתרונות הפוטנציאליים של שימוש בתרופה הזאת ודומות לה עבור חולים עם מזותליומה פלוירלית ממאירה.

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  ניסוי,  סרטן ריאות,  אסבסט,  מזותליומה,  pembrolizumab,  American Association for Cancer Research
תגובות
28.05.2015, 14:16

למה בארץ לא מגדילים ראש ומשתפים חולים בתרופה החדשה?