ערוץ האימונואונקולוגיה

אסוציאציה בין תגובה לחסימת PD-1 באמצעות פמברוליזומאב לבין חתימה גנטית של תגובה דלקתית-חיסונית מתווכת אינטרפרון

מדידה של גנים לביומרקרים אימונולוגיים, ובכללם מרקרים הקשורים ספציפית לתאי T , MHC ו-IFNγ, יכולה לאפשר בחירה משופרת של מטופלים היכולים להרוויח מטיפול בפמברוליזומאב

19.07.2015, 13:18
תאי סרטן (צילום: אילוסטרציה)

אימונותרפיה באמצעות נוגדנים מונוקלונאליים נגד PD-1 כמו פמברוליזומאב הדגימו תגובה משמעותית, מתמשכת, כנגד גידול במטופלים עם מלנומה מתקדמת.

חקר הביטוי הגנטי הקושר לתגובה החיסונית בתוך הגידול יכולה לספק תובנות חדשות באשר למאפיינים המולקולריים הקשורים בתגובה קלינית לתרופות אלו.

במחקר זה העריכו החוקרים את האסוציאציה בין תגובה לחסימת PD-1 באמצעות פמברוליזומאב לבין חתימה גנטית של תגובה דלקתית-חיסונית מתווכת אינטרפרון בחולי מלנומה אשר נכללו בפאזה 1b של מחקר KEYNOTE-001 .

נלקחו דגימות מביופסיות גידול בפתיחה מ-19 חולי מלנומה שנכללו ב- KEYNOTE-001 . התוצאות תוקפו על ידי שימוש בדגימות מ-62 מטופלים נוספים מאותו מחקר. RNA הופק מדגימות פורמלין במצע פרפין ונותח על ידי שימוש ב-NanoString nCounterי.

2 חתימות - Interferon-gamma [IFNγ] 10-gene ו-Expanded-immune 28-gene, צויינו קודם לקישור בין Expanded-immune 28-gene לבין תוצאה קלינית.

שיעור התגובה הכולל (ORR) היה 47% בעוקבת התיקוף. גם IFNγ וגם חתימות תגובה אימונולוגית מורחבת הפגינו קשר מובהק סטטיסטי עם ORRי (p=0.047 ו 0.027, בהתאמה) והישרדות חופשית מהתקדמות (p=0,016 ו-0.015, בהתאמה).

אנליזה של הגנים הנבחרים בפלטפורמה הובילה לגילוי של שתי חתימות גנטיות חדשות, “TCR-signaling” ו- “Denovo” אשר היו מועשרות בגנים למרקרים של תאי T ו-MHCי 1,2 .

החוקרים הסיקו, כי מדידה של גנים לביומרקרים אימונולוגיים, ובכללם מרקרים הקשורים ספציפית לתאי T , MHC ו-IFNγ, יכולה לאפשר בחירה משופרת של מטופלים היכולים להרוויח מטיפול בפמברוליזומאב. תוצאות אלו עקביות עם ההיפותזה שתגובות קליניות לחסימת PD-1 מתרחשות במטופלים עם תגובה אימונולוגית קיימת מתווכת IFN .דרוש אישור נוסף לחתימות גנטיות אלו במלנומה במחקרים עתידיים.

מקור:
Association of response to programmed death receptor 1 (PD-1) blockade with pembrolizumab (MK-3475) with an interferon-inflammatory immune gene signature. Antoni Ribas
3001

נושאים קשורים:  אימונותרפיה,  פמברוליזומאב,  PD-1,  חתימה גנטית,  מלנומה,  מחקר KEYNOTE-001,  מחקרים
תגובות