חדשות

חוקרים במכון ויצמן חשפו גן חדש המעורב בגרסה קטלנית של מלנומה

צוות זיהה את הגן RASA2, שמוטציה בו גורמת להפחתת הבקרה על גידולים, ולשגשוג מהיר וקטלני מהרגיל של סרטן עור מסוג מלנומה

מוטציות גנטיות (צילום: אילוטסרציה)

צוות חוקרים במכון ויצמן למדע הודיע על גילוי גן הקשור לסיכון מוגבר למלנומה, שמוטציה בו גורמת להפחתת תפקודו ומאפשרת לסרטן זה להתפתח.

על המחקר החדש מדווח כתב העת Nature Genetics. באותו גן שנתגלה מתרחשת מוטציה ב-5.4% מן המקרים של מלנומה, והוא איננו מתבטא ביותר מ-35% מהחולים במחלה זאת. תוחלת החיים של החולים בהם יש מוטציה בגן זה נמוכה מהממוצע.

הגילויים החדשים עשויים לפתוח פתח להבנת הצמיחה וההתפשטות של מלנומה, ובעתיד - לפיתוח כיוונים חדשים לטיפול במחלה.

את הקשר בין גן זה לסרטן העור גילה צוות בראשות פרופסור ירדנה סמואלס, מהמחלקה לביולוגיה מולקולרית של התא. הצוות חיפש גנים המדכאים גידולים במאגר המלנומה של המעבדה - הגדול בעולם לסרטן זה - הכולל נתונים על גנומים של יותר מ-500 חולים.

"חקר הגנים מדכאי הגידולים חיוני להבנת הביולוגיה של הסרטן", הסבירה ד"ר נואר קוטוב, פוסט-דוקטורנטית בצוות המחקר, "קיים צורך דחוף לזהות פגמים גנטיים במלנומה שיכולים להוות מטרה לתרופות. הבנת המוטציות הללו היא צעד ראשון בחשיפת מנגנונים האחראים לשגשוג המלנומה".

במחקר הגנומים של חולי המלנומה, שכללו מוטציות במספר גנים הידועים כמדכאי גידולים, בלט במיוחד הגן שנתגלה עתה - RASA2. בסדרת ניסויים שנועדו לגלות את תפקידו המדויק שיבטו החוקרים גם את החלבון הרגיל שהגן מקודד ואת הגרסה המוטנטית שלו, השכיחה ביותר, לצורך גילוי השפעותיהם על תאי המלנומה.

התברר, כי RASA2 מבצע בקרה על חלבון מפתח בתא - החלבון RAS. הוא ידוע מכבר כגורם לגידול בלתי-מבוקר של תאים. כשהחזירו המדענים לתאים בעלי המוטציה בחלבון RASA2 את היכולת להפיק אותו, חדלו התאים הסרטניים להתרבות - ומתו.

תוחלת החיים אצל החולים שמסלול ה-RAS אצלם פגום, קצרה מזו של החולים בסוגים האחרים של מלנומה. עד כה, לא הצליחו לפתח תרופות המשפיעות על מסלול זה.

לדברי פרופסור סמואלס, "שיבושים במסלול ה-RAS נפוצים ביותר בסרטן. גילוי מנגנון חלופי להפעלת המסלול הזה, עשוי לעודד ריבוי מחקרי-המשך שבוודאי יובילו לתוצאות בעלות משמעות רפואית. אנחנו נתמקד כעת ב- RASA2 כדי למצוא את החלבונים שעמם הוא מתקשר בתאים בריאים ובתאי מלנומה, וכן בדרך שבה התאים מגיבים לטיפולים ממוקדים".

לדו"ח המחקר המלא לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן עור,  מלנומה,  RASA2,  מכון ויצמן למדע,  גידול
תגובות