קכקסיה

מעכב histone deacetylase חדש נושא הבטחה להצלחת הטיפול בקכקסיה סרטנית

במחקר שבוצע בעכברים נמצא, כי AR-42 שמר על משקל הגוף, מנע הידלדלות, הביא לרמות תקינות של ציטוקינים וסמנים אחרים והחזיר הפעילות המטבולית של השריר למצב רגיל

ניסוי ופיתוח תרופות (צילום: אילוסטרציה)

קכקסיה (cachexia) הקשורה לסרטן היא מצב מגביל המשפיע על תחלואות המטופל, תמותה ואיכות חיים, שנכון להיום הוא חסר פיתרון. מובאת כאן סקירה של הפעילות האנטי-קכקטית של מעכב HDACי(histone deacetylase inhibitor) חדש, AR-42, במודל עכברים.

ההשפעות של AR-42 על המאפיינים הקלאסיים של קכקסיה הוערכו במודלים של אדנוקרצינומה C-26 של המעי הגס וקרצינומה של הריאה על שם לואיס. נבחנו ההשפעות של AR-42 על ההישרדות, בהשוואה למעכבי HDAC אחרים (vorinostat, romidepsin). כמו כן, בוצעו הערכות של פרופילי ה-metabolome ו-transcriptome בשריר וציטוקינים בנסיוב.

הנתונים נותחו בעזרת מודלים של השפעות מעורבות, ניתוח שונות או מבחני log-rank. של המבחנים הסטטיסטיים היו דו-צדדיים.

במודל C-26י, AR-42 פומי הביא לשימור משקל הגוף, האריך הישרדות ומנע ירידה במסת השריר ורקמת השומן, גודל סיבי השריר וחוזק השריר, והביא את רמות ביטוי mRNA של הליגאזות E3 בשריר MuRF1 ו-Atrogin-1 לרמות הבסיס.

ההשפעה הנוגדת קכקסיה שאושררה במודל סרטן הריאה לא נצפתה לאחר טיפול עם vorinostat או romidepsinי. AR-42 דיכא שינויים ביצירה שהושרתה על ידי הגידול של ציטוקינים דלקתיים ומספר מוליכים פרו-קכקטיים

(IL-6, IL-6Rα, leukemia inhibitory factor, Foxo1, Atrogin-1, MuRF1, adipose triglyceride lipase, uncoupling protein 3 ו- myocyte enhancer factor 2c).

ניתוח מטבולומי גילה שינויים הקשורים לקכקסיה בגליקוליזה, סינתזת גליקוגן ופירוק חלבונים בשריר, אשר חזרו, בעזרת AR-42, למצב המאפיינים עכברים ללא סרטן.

ממצאים אלו תומכים בצורך בבדיקות נוספות של AR-42 כאסטרטגיית טיפול יעילה לקכקסיה הקשורה לסרטן.

מקור:
Yu-Chou Tseng, Samuel K. Kulp, I-Lu Lai, En-Chi Hsu, Wei A. He, David E. Frankhouser, Pearlly S. Yan, Xiaokui Mo, Mark Bloomston, Gregory B. Lesinski,Guido Marcucci, Denis C. Guttridge, Tanios Bekaii-Saab, and Ching-Shih Chen; Preclinical Investigation of the Novel Histone Deacetylase Inhibitor AR-42 in the Treatment of Cancer-Induced Cachexia; JNCI J Natl Cancer Inst (2015) djv274doi:10.1093/jnci/djv274First published online October 12, 2015 (14 pages)

נושאים קשורים:  קכקסיה,  cachexia,  איכות חיים,  histone deacetylase inhibitor,  מעכב HDAC,  AR-42,  vorinostat,  romidepsin,  פירוק חלבונים,  גליקוליזה,  הידלדלות שרירים,  מחקרים
תגובות