חדשות

טיפול אימונותרפי חדש ב-ALL הביא לנסיגת סימני המחלה - ולהתלהבות ברחבי העולם

באחת מזרועות המחקר, הטיפול החדש הביא להעלמת תסמיני הלוקמיה ב-94% מהמשתתפים; ה"וושינגטון פוסט" מזהיר כי המחקר טרם עבר בקרת-עמיתים, וכי שבעה משתתפים הובלו למיון עם תופעות לוואי קשות

צביעה בשיטת רייט של משטח דגימת מח עצם של חולה בלוקמיה (מקור צילום: ויקיפדיה)
צביעה בשיטת רייט של משטח דגימת מח עצם של חולה בלוקמיה (מקור צילום: ויקיפדיה)

ניסוי קליני שכלל טיפול בלוקמיה בגישה אימונותרפית זכה ביממה האחרונה לדיווחים רבים בתקשורת הבינלאומית ובישראל, והוגדר כ"הישג פנומנלי" וכ"פריצת דרך". ואולם, ה"וושינגטון פוסט" מדווח כי יש לקבל את התוצאות במדה של ספקנות: "מוקדם מדי להכתיר אותו כהצלחה חסרת תקדים", נכתב בעיתון האמריקני המוערך.

אחת הסיבות היא, ששבעה ממשתתפי הניסוי הגיבו לטיפול במידה כל כך קשה שהיה צריך לאשפזם בטיפול נמרץ ושניים מהם מתו (ראו דיווח ב-BBC). סיבה נוספת שציין העיתון: המאמר על הניסוי טרם פורסם בכתב עת מדעי, וטרם עבר ביקורת עמיתים בינ"ל.

הניסוי נערך בחולי לוקמיה לימפובלסטית חריפה (ALL). בדיווח עליו, שנמסר בכנס השנתי של האגודה האמריקנית לקידום המדע, שננעל בוושינגטון בתחילת השבוע, נמסר, שאצל 94% מ-35 משתתפי ניסוי אחד מבין שניים, חלה נסיגה או היעלמות של תסמיני המחלה.

בדיווח ב"הארץ" נמסר, ש"בחודשים הקרובים צפויים להתקיים ניסויים קליניים בשיטה זאת לפחות בשני מרכזים רפואיים בישראל".

הניסוי עצמו נוהל בידי ד"ר סטנלי רידל (Riddell), אונקולוג מ"מרכז האצ'ינסון" לחקר הסרטן בסיאטל. הוא מסר שתאי דם לבנים (תאי T) של המערכת החיסונית נשאבו מהחולים עצמם והוזרקו להם מחדש לאחר שעברו הליך של הנדסה גנטית כדי שיוכלו לאתר ולתקוף תאים סרטניים של ה-ALL. בעקבות זאת חל "שיפור מרשים", אמר, במצבם של רוב המשתתפים.

לפי הדיווחים, הטיפול הביא לרמיסיה מלאה ב-50% מהחולים, מהם רבים שנמצאו במצב מתקדם של המחלה ושהיו צפויים לשרוד 5-2 חודשים בלבד.
ד"ר רידל אמר: "אם להיות כנים, שיעורי תגובה שכאלה לטיפול הם חסרי תקדים ברפואה, כשמדובר בחולים בשלבים כל כך מתקדמים של המחלה".

טיפול זהה, מסר, ניתן בניסוי גם ל-40 חולי לימפומה שאיננה הודג'קין (NHL). התוצאה היתה מעט-פחות מרשימה בהשוואה לחולי ALL: נראתה הפוגה במחלה אצל כמחצית מהמשתתפים והפחתה בתסמינים בקרב 80% מהם.

ד"ר רידל הוסיף: יש סיבות להיות אופטימי וסיבות להיות פסימי. החולים שהשתתפו בניסוי הם אלו שכל הטיפולים המקובלים (כימותרפיה, הקרנות) שקיבלו לפני כן, כשלו". חוקרת אחרת מהצוות של ד"ר רידל אמרה בהתייחסה לתוצאות הניסוי: "יותר מ-15 שנה לא נחשפתי לשיעורי הפוגה כה גבוהים כמו אלו שהושגו בעבודה הזאת. זו באמת מהפכה".

בדיווחים על הניסוי נמסר עוד, שהטיפול באמצעות תאי T מבוסס על התמקדות בנוכחות החלבון CD19 בחלק מהתאים המאפיינים מחלות המטולוגיות. לכן, תאי ה-T "תוכנתו" כדי ללכוד תאים סרטניים על-ידי זיהוי החלבון.

לוקמיה לימפובלסטית חריפה (ALL) היא סרטן הדם הנפוץ ביותר שמאובחן בקרב ילדים, אם כי הוא מופיע גם אצל מבוגרים. ללא טיפול, המחלה לרוב מחמירה במהירות, לכן יש חשיבות עליונה לתחילת הטיפול בחולים מיד עם אבחונם. באוגוסט 2014 העניק ה-FDA את הסיווג breakthrough therapy לטיפול באמצעות תאי T בהתאמה אישית לחולי ALL כאשר היא נעשית עמידה בפני טיפולים קיימים.

מאחורי ניסויים בטיפול זה עומדות אוניברסיטת פנסילבניה וחברת התרופות "נוברטיס". מאחורי הניסוייים בטיפול הנוכחי עומדת חברת התרופות "ג'ונו". לדברי "הארץ", פועלת בתחום גם קבוצת מחקר שלישית, שבראשה פרופסור סטיב רוזנברג מה-NIH, שנחשב לאחד מאבות האימונותרפיה, והיא נתמכת על ידי חברת התרופות "קייט".

עוד מסר העיתון, כי הצלחת השיטה שנמצאת בניסויים צריכה להיזקף גם לזכות החוקרים הישראלים פרופסור זליג אשחר מהמחלקה לאימונולוגיה במכון ויצמן וחתן פרס ישראל ופרופסור גידי גרוס, דיקן הפקולטה למדעים וטכנולוגיה במכללה האקדמית תל חי, שהיה דוקטורנט של פרופסור אשחר. השיטה שפיתחו לטיפול בסרטן בהתבסס על תאי ה-T של החולה עצמו הוצגה כבר בסוף שנות ה-80.

על תופעות הלוואי, שהופיעו אצל חלק מהמטופלים בניסוי של ד"ר רידל, וכללו הופעת רעילות במערכת העצבים ושחרור ציטוקינים מהמערכת החיסונית לרקמות האחרות, מסר הצוות כי הוא מקווה לפתור אותן על ידי הקטנת מינונים.

לפי ה"וושינגטון פוסט", "ארוכה מאד הדרך עד שייקבע כי השיטה תהיה טיפול לשם ריפוי מלא כסרטן. אף לא אחד מהחוקרים הנלהבים שעומדים מאחורי הניסוי איננו באמת חושב שמדובר בתרופה לסרטן, אלא הם שואפים שלפחות האימונותרפיה תוכר כטיפול סטנדרטי לחולים במעמד זהה לכימותרפיה, הקרנות וניתוחים".

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  אימונותרפיה,  סרטן,  ALL,  לוקמיה,  ניסוי
תגובות