קיטרודה

התקדמות מדומה (pseudoprogression) של ממאירות תחת טיפול אימונואונקולוגי

במחקר שבדק את מהימנות כלי ההערכה של תגובה לטיפול בקיטרודה התגלה, ש-15% מחולי מלנומה חווים התקדמות מדומה על פי סולם RECIST ומפסיקים טיפול בטרם עת

24.03.2016, 09:18
מלנומה, סרטן עור (צילום: אילוסטרציה)

כניסתן של תרופות אימונואונקולוגיות לזירת המאבק בסרטן מחייבת התאמה של כלים להערכת התגובה הטיפולית, שכן האומדנים המקובלים עלולים להמעיט בערכן; כך עולה ממחקר שתוצאותיו פורסמו לאחרונה בכתב העת JOURNAL OF CLINICAL ONCOLOGY.

חוקרים מבוסטון ניסו לאפיין תגובות לא טיפוסיות (נסיגה לאחר החמרה זמנית) לטיפול בקיטרודה (Pembrolizumab, KEYTRUDA, MSD) בחולי מלנומה, ולהשוות בין שני סולמות הערכה של התגובה הטיפולית: ה-irRCי (immune-related response criteria) וה-RECISTי(Response evaluation criteria in solid tumors).

החוקרים עקבו אחר 655 חולי מלנומה שטופלו בקיטרודה אחת לשבועיים או אחת לשלושה שבועות. התגובה לטיפול הוערכה באמצעות ה-irRC וה-RECIST. בעזרת ה-irRC זוהו תגובות לא טיפוסיות לטיפול, במעקב של 28 שבועות או יותר. התקדמות מדומה של המחלה (pseudoprogression) הוגדרה כעלייה של 25% או יותר בנפח הגידול בהערכה מוקדמת (12 שבועות) או מאוחרת (לאחר 12 שבועות) ונשללה בהמשך בבדיקות עוקבות.

מתוך 655 החולים, 327 היו במעקב הדמייתי במשך 28 שבועות לפחות. מהם, 24 (7%) חוו תגובה לא טיפוסית לטיפול: 15 חוו התקדמות מדומה מוקדמת והיתר התקדמות מדומה מאוחרת.

מתוך 592 המטופלים שנותרו בחיים 12 שבועות או יותר לאחר הטיפול, מחלתם של 84 הוגדרה כמתקדמת ע"פ ה-RECIST אך לא על פי ה-irRC. שיעורי השרידות הכוללת לשנתיים עמדו על כ-77% בחולים ללא עדות להתקדמות המחלה על פי שני אומדני ההערכה; על 37.5% בחולים עם התקדמות מחלה על פי ה-RECIST אך לא על פי ה-irRC; ועל 17.3% בחולים עם התקדמות המחלה על פי שתי המערכות.

החוקרים סיכמו, כי במחקר נצפה שיעור ניכר של תגובות לא טיפוסיות לטיפול בקיטרודה בחולי מלנומה. סביר להניח כי הדברים נכונים גם לתרופות אימונו-אונקולוגיות נוספות ולמגוון ממאירויות.

הערכת החולים על פי סולם RECIST עלולה להמעיט בתועלת הטיפול בכ-15% מהחולים ולגרום להפסקתו בטרם עת, על כן החוקרים ממליצים על ביצועו התאמות נדרשות בסרגלי ההערכה של תגובה לטיפול אימונואונקולוגי.

מקור:
Hodi FS, Hwu W-J, Kefford R, Weber JS, Daud A, Hamid O, et al. Evaluation of Immune-Related Response Criteria and RECIST v1.1 in Patients With Advanced Melanoma Treated With Pembrolizumab. J ClinOncol [Internet]. 2016; Available from: http://jco.ascopubs.org/cgi/doi/10.1200/JCO.2015.64.0391

נושאים קשורים:  קיטרודה,  מלנומה,  סרטן עור,  טיפול אימונואונקולוגי,  הערכת תגובה,  התקדמות מדומה,  pseudoprogression,  מחקרים
תגובות