פוקוז

אסטרטגיית טיפול חדשה עבור מטופלים עם סרטן המעי הגס

מחקר מצא, כי העברת תרופות נגד סרטן עם ליפוזומים שעברו פוקוזילציה מגבירה את התגובה לטיפול ומאריכה הישרדות בסרטן המעי הגס והחלחולת

תמונה מיקרוסקופית של סרטן המעי הגס (אילוסטרציה)
תמונה מיקרוסקופית של סרטן המעי הגס (אילוסטרציה)

הסוכר פוקוז (Fucose) משמש לביצוע שינויים במולקולות שונות המעורבות בקביעות סוג הדם, תגובות חיסוניות ומסלולי מעבר אותות. לאחרונה דווח, כי פעילות מוגברת של האנזים פוקוזילטרנספראז 3 ו/או 6 מקדמת הפיכת תאי אפיתל לתאי פרנכימה עם תיווך של TGF-ß, אשר נקשר לעלייה בפוטנציאל הגרורתי בסרטן המעי הגס והחלחולת (colorectal cancer - CRC).

מכך הסיקו החוקרים, כי פוקוז נחוץ לתאי CRC. מסיבה זו, החוקרים במחקר הנוכחי בחנו את הצורך של תאי CRC בפוקוז ופיתחו חלקיקי-ננו שנקשרים לפוקוז כמוליכים להעברת תרופות נגד סרטן אשר פועלות ספציפית נגד CRC.

בשלב הראשון למחקר נבדק הביטוי של חלבונים שעברו פוקוזילציה ב-50 מקרים של CRC, על ידי צביעה אימונוהיסטוכימית. לאחר מכן בוצע מערך צריכת L-פוקוז על ידי שלוש שורות תאי CRC. לבסוף, פותחו חלקיקי-ננו שנקשרו לפוקוז, כמוליכי התרופה נגד סרטן SN38 (מטבוליט פעיל של אירינוטקאן/קאמפטו) ונבדק עיכוב צמיחת הגידול במודל עכברים (שישה עכברים בכל קבוצה). כל המבחנים הסטטיסטיים היו דו-צדדיים.

נמצא קשר מובהק סטטיסטית בין פלישה לכלי דם, שלב קליני של המחלה ומדד עוצמת הצביעה האימונוהיסטוכימית (p≤0.02). מערך צריכת L-פוקוז חשף, כי רמות L-פוקוז בתאים ושחרור חלבונים שעברו פוקוזילציה היו גבוהים בתאים עם חלבונים רבים שעברו פוקוזילציה.

ליפוזומים שנקשרו ל-L-פוקוז העבירו ביעילות ציאנין 5.5 (Cy5.5, משמש לצביעה היסטולוגית) לתוך תאי CRC. רמות גבוהות של L-פוקוז הביאו לירידה ביעילות צריכת Cy5.5 דרך ליפוזומים שנקשרו ל-L-פוקוז וייתכן שפגיעה זו ביעילות מעבר החומרים קשורה לתלות בקולטני L-פוקוז.

בעירוי ורידי, ליפוזומים שנקשרו ל-L-פוקוז ונשאו SN38 הועברו בהצלחה לתוך תאי CRC וכך תיווכו ביעילות עיכוב צמיחת תאים סרטניים (שיעור יחסי של צמיחת הגידול: 8.29 ± 3.09 בקבוצה שלא קיבלה טיפול; 3.53 ± 1.47 בקבוצה שקיבלה טיפול עם SN38י; 3.1 ± 1.39 בקבוצה שקיבלה טיפול עם ליפוזומים שנשאו SN38י; 0.94 ± 0.89 בקבוצה שקיבלה ליפוזומים שנקשרו ל-L-פוקוז ונשאו SN38), כמו גם להארכת הישרדות במודל עכברים (מבחן דירוג לוגריתמי, p˂0.001).

לסיכום, ליפוזומים הקשורים ל-L-פוקוז ונושאים תרופות נגד סרטן מספקים אסטרטגיית טיפול חדשה עבור מטופלים עם CRC.

מקור:
Takahiro Osuga, Rishu Takimoto, Michihiro Ono, Masahiro Hirakawa, Makoto Yoshida,Yutaka Okagawa, Naoki Uemura, Yohei Arihara, Yasushi Sato, Fumito Tamura,Tsutomu Sato, Satoshi Iyama, Koji Miyanishi, Kohichi Takada, Tsuyoshi Hayashi,Masayoshi Kobune, and Junji Kato; Relationship Between Increased Fucosylation and Metastatic Potential in Colorectal Cancer
JNCI J Natl Cancer Inst (2016) djw210doi:10.1093/jnci/djw210First published online September 14, 2016

נושאים קשורים:  פוקוז,  פוקוזילציה,  L-פוקוז,  פוקוזילטרנספראז,  סרטן המעי הגס והחלחולת,  SN38,  אירינוטקאן,  קאמפטו,  הארכת ההישרדות בסרטן,  עמידות תרופתית,  TGF-β,  מחקרים
תגובות