חיסון לסרטן

חולי מלנומה גרורתית ובלתי נתיחה שרדו עשור בזכות חיסון עם תאים דנדריטים

חיסון עם תאים דנדריטים שניתן לחולי מלנומה מתקדמת הביא להגברת תאי T ספציפיים לגידול והישרדות של 12 שנים עבור כ- 20% מהמטופלים, בדומה להישרדות הממושכת שנצפתה עם שימוש באיפילימומאב (יירבוי) בקרב מטופלים דומים. תגובה חיסונית מוגברת לסדרת הזריקות הראשונה נקשרה להישרדות ממושכת

07.05.2017, 18:00

חסרים דיווחים על השפעות ארוכות טווח (10 שנים ומעלה) של חיסונים לסרטן. מסיבה זו, ב- 2002 החל מחקר בשלב I/II בהשתתפות מטופלים עם מלנומה, על מנת לחקור את האימונוגניות של חיסון עם תאים דנדריטים ולבסס את היעילות הקלינית והרעילות ארוכת הטווח של חיסון זה בתום מעקב שתוכנן מראש של 10 שנים.

תאים דנדריטים שמקורם במונוציטים עברו עירור בשלות על ידי TNFα,י IL-1β,יIL-6 ו- PGE2, ולאחר מכן טופלו בארבעה חלבוני גידול מוגבלים עם HLA class I ושישה חלבוני גידול מוגבלים עם HLA class II. התוצר הסופי ניתן בזריקות עוריות במינונים גבוהים שניתנו על פני שנתיים למטופלים עם מלנומה. בוצע ניטור אימונולוגי סדרתי ב- 53 מטופלים שהיו זמינים לבדיקות.

תגובות חיסוניות ספציפיות לחיסון כללו תאי T מסוג CD4+ עם זיקה גבוהה אשר מייצרים IFNγ ותאי T מסוגCD8+ עם תפקודים ליטיים רבים, אשר נוצרו de-novo או הוגברו בקרב רוב המטופלים. חשיפה של תאים דנדריטים בוגרים לליגנד CD40 טרימרי מסיס, באופן בלתי צפוי, לא הגבירה עוד יותר את התגובה החיסונית, בעוד שחשיפה ל- KLHי(keyhole limpet hemocyanin) הביאה לתגובת תאי T CD8+ שקודמה על ידי תאי T CD4+, תגובה אשר התבטאה בעיקר בהישרדות המוגברת של תאים אלו.

באופן מפתיע, 19% מהמטופלים שהיו עם מלנומה גרורתית ובלתי נתיחה עדיין בחיים לאחר 11 שנים. שיעורי ההישרדות של מטופלים אלו דומים לאלו של מטופלים שטופלו עם איפילימומאב (Ipilimumab - Yervoy). המטופלים ששרדו עשו זאת ללא תופעות לוואי חמורות (לא יותר מדרגה 2). ההישרדות נקשרה באופן מובהק לפיתוח תגובות חריפות באתר ההזרקה, עם אאוזינופיליה בסדרת החיסונים הראשונה. תגובות חיסוניות אלו מציעות כי ההישרדות הממושכת היתה תוצאה של החיסון בתאים הדנדריטים.

הישרדות ממושכת של מטופלים עם מלנומה מתקדמת שקיבלו חיסון עם תאים דנדריטים דומה לזו שנצפתה בקרב מטופלים שטופלו עם איפילימומאב ומתרחשת על רקע השראת תאי T ספציפיים לגידול, אאוזינופיליה ותגובה חריפה לזריקת החיסון לאחר ההזרקות הראשונות.

מקור:

Gross S, Erdmann M, Haendle I, Voland S, Berger T, Schultz E, Strasser E, Dankerl P, Janka R, Schliep S, Heinzerling L, Sotlar K, Coulie P, Schuler G, Schuler-Thurner B.
Twelve-year survival and immune correlates in dendritic cell–vaccinated melanoma patients
JCI Insight. 2017 Apr 20;2(8). pii: 91438. doi: 10.1172/jci.insight.91438. [Epub ahead of print]

נושאים קשורים:  חיסון לסרטן,  חיסון תאים דנדריטים,  מלנומה מתקדמת,  מלנומה גרורתית,  חלבוני גידול מוגבלים,  HLA class,  תאי CD4+,  תאי CD8+,  הגברת תגובה חיסונית,  KLH,  איפילימומאב,  יירבוי,  הישרדות ממושכת,  תגובה באתר ההזרקה,  אאוזינופיליה,  מחקרים
תגובות