חדשות

מחקר: תרופה לסוכרת עשויה להפחית הסיכון לחזרת סרטן שד בחולות סוכרת

את המחקר הוביל ד"ר אמיר זוננבליק מ"הדסה"; הוא מצא, כי שימוש בגלוקופז בחולות סרטן שד HER2 חיובי הסובלות גם מסוכרת היה קשור בהפחתת הסיכון לחזרת המחלה

ד"ר אמיר זוננבליק (צילום: יח"צ)

מחקר שהוביל ד"ר אמיר זוננבליק, רופא וחוקר בכיר במערך האונקולוגי של המרכז הרפואי "הדסה", בחן את השפעתה של תרופה הניתנת לטיפול בחולות סוכרת סוג 2 המתמודדות גם עם סרטן השד. במקרים מסוימים, מצא המחקר, ביכולתה להפחית את הסיכון לחזרת הסרטן. המחקר פורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology.

ד"ר זוננבליק, בוגר בית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית, התמחה במחלקה האונקולוגית במכון שרת ובהמשך עבר השתלמות קלינית ומחקרית במכון ז'ולס בורדט וב-breast international group, מרכז רב תחומי ובית החולים העצמאי היחיד בבלגיה המוקדש לחקר וטיפול במחלות הסרטן.

ד"ר זוננבליק: "תוצאות המחקר מראות כי שימוש מושכל ונכון בתרופות לסוכרת משפיעות דרמטית על הפרוגנוזה אצל חולות סרטן שד"

בהקשר למחקרו מסר: "המחקר נועד לבחון צפי לחזרת סרטן שד בקרב מטופלות עם סוכרת מסוג 2, והתמקד בנשים שאובחנו עם סוג מסוים של סרטן שד (HER2 חיובי) וסוכרת. הן טופלו בתרופה 'גלוקופז' על ניגזרותיה, לעומת נשים שטופלו בתרופות אחרות".

"במחקרים קודמים, הנחת המחקר נוסתה על תרביות ועכברי מעבדה ופחות על סמך נתונים שנאספו מהחולות", הדגיש ד"ר זוננבליק. "מחקרים אלו הדגימו כי גלוקופז ונגזרותיה עשויות לעכב את התפתחות הגידול, בעוד שהימנעות ממתן התרופה הזאת מגדילה סיכון לחזרת המחלה".

במחקר הנוכחי, שבו השתתפו כמה מרכזים רפואיים בעולם, נבדקו מעל 8,000 מטופלות במסגרת ניסוי קליני. "זה בוודאי מסד נתונים ראוי, עדכני ובעל אמצעי ביקורת קפדניים", אמר.

לדברי ד"ר זוננבליק: "המסקנות שעלו מהמחקר סימנו את גלוקופאז כתרופה שמצליחה לצמצם משמעותית את חזרת סרטן השד בקרב חולות סוכרת סוג 2 ומאפשרת ניהול מיטבי של מחלת הסרטן עבורן"

העבודה הנוכחית גם הראתה כי מתן אינסולין לחולות סרטן שד HER2+ כרוכה בהכפלה ואף יותר של הסיכון לחזרת המחלה ותמותה מסרטן שד. "במלים אחרות, תוצאות המחקר מראות כי שימוש מושכל ונכון בתרופות לסוכרת משפיעות דרמטית על הפרוגנוזה אצל חולות סרטן שד" אמר ד"ר זוננבליק, והוסיף: "חשוב להדגיש: אין מדובר בתרופת פלא, אלא בתרופה שיכולה לעכב או למנוע את חזרת הסרטן - במקרים מסוימים".

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  ד"ר אמיר זוננבליק,  סרטן שד,  HER2 חיובי,  סוכרת,  גלוקופז
תגובות
12.06.2017, 21:23

גלוקופז....... טוב שלא גלוקוכסף.יותר גרוע מידיעות scientific