סרטן קולורקטלי

היעילות של אטזוליזומאב ובבקיזומאב בסרטן קולורקטלי

מחקר פאזה Ib זה הדגים כי אטזוליזומאב ובבקיזומאב נסבלות היטב ומשיגות שיעורים גבוהים של שליטה במחלה באנשים עם סרטן קולורקטלי גרורתי עם אי-יציבות מיקרוסטליטית גבוהה

תמונה מיקרוסקופית של סרטן המעי הגס (אילוסטרציה)
תמונה מיקרוסקופית של סרטן המעי הגס (אילוסטרציה)

חסימה של ציר PD-L1/PD-1 הינה גישה אימונולוגית ידועה לטיפול בסוגי סרטן רבים. עם זאת, לא כל החולים מגיבים למונותרפיה. בבקיזומאב (Bev), נוגדן כנגד VEGF-A, הדגים יעילות קלינית בסרטן קולורקטלי גרורתי (mCRC) וחדירה מוגברת של תאי T לגידולים בניסויים טרום קליניים. החוקרים שיערו כי שילוב אטזוליזומאב (מעכב PD-L1- Atezo) עם Bev יגרום לתגובה חיסונית מוגברת כנגד הגידול ויוביל ליתרון קליני ממושך יותר. עבודה זו מדווחת על תוצאותיו של המחקר הראשון שבחן טיפול עם תרופה הנוגדת PD-L1 ותרופה החוסמת VEGF-A ב-MSI-high mCRC.

במחקר פאזה Ib זה, החולים קיבלו Atezo במינון 1200 מ"ג ו-Bev במינון 15 מ"ג/ק"ג פעם בשלושה שבועות. התוצא העיקרי שנבדק היה הבטיחות של Atezo ו-Bev. תוצאים משניים כללו פעילות נוגדת גידול לפי סטטוס RECIST v1.1 MSI.

במחקר השתתפו עשרה חולי MSI-high mCRC. שלושה משתתפים קיבלו כימותרפיה אחת קודמת ושבעת הנותרים קיבלו שתי כימותרפיות ומעלה. הגיל החציוני היה 52.5 שנים וזמן המעקב המינימלי (טווח) עבור בטיחות היה 2.6 (2.6-20.3) חודשים. חציון הטיפול עם Atezo ו-Bev היה 10.1 חודשים (2-20) ו-9.0 חודשים (2-19) בהתאמה. שיעור השרידות הכוללת לפי RECIST v1.1 היה 30% (רווח בר-סמך 95%: 6.7-65.3%). שרידות כוללת חציונית לא הושגה עם זמן מעקב חציוני של 11.1 חודשים.

אירועים שליליים מכל הדרגות הקשורים בטיפול אירעו ב-80% מהחולים. ל-40% מהחולים היה אירוע שלילי מדרגה 3 או 4 כאשר הנפוץ ביותר היה פרוטאינוריה. לא נצפו אירועים שליליים מדרגה 5. אירוע שלילי אחד גרם להפסקת הטיפול ב-Atezo ושלושה אירועים גרמו להפסקת הטיפול עם Bev.

החוקרים מסכמים כי נצפתה פעילות קלינית ראשונית בחולי MSI-high mCRC המקבלים Atezo ו-Bev וקיבלו בעבר טיפול משמעותי. שיעור השליטה במחלה היה קרוב ל-90%. שילוב התרופות נסבל היטב ולא גרם לרעילות בלתי צפויה.

מקור: 

Hochster, H.S. et al. (2017) The Journal of Clinical Oncology

נושאים קשורים:  סרטן קולורקטלי,  אטזוליזומאב,  בבקיזומאב,  PD-L1,  VEGF,  בטיחות,  מחקרים
תגובות