למרות שהצלחתם של טיפולים אימונותרפיים עוררה עניין רב, שיטת טיפול זו נותרה בלתי יעילה כמעט לחלוטין במטופלים עם אדנוקרצינומה לבלבית דוקטלית (pancreatic ductal adenocarcinoma - PDA). מנגנונים אשר תורמים לתגובה החיסונית הפגומה כנגד גידול זה אינם מובנים דיים.

החוקרים מדגימים כי הציטוקין IL35 הינו שחקן מפתח בדיכוי החיסוני ב-PDA אשר מעודד צמיחת גידול באמצעות דיכוי תגובת תאי T אנדוגנית. הצמיחה של גידולי לבלב בעכברים ללא IL35 הינה מופחתת ביותר. אנליזה של תאים אימוניים המסנינים את הגידול מרמזת על תפקיד חשוב עבור IL35 בהתרבות של תאי T רגולטוריים ודיכוי של תאי T אפקטוריים מסוג CD4. כמו כן, ישנה עלייה ניכרת בתסנין ובהפעלה של תאי CD8 ציטוטוקסיים המרמזת כי תקיפת IL35 יכולה להיות אסטרטגיה יעילה להפוך PDA לגידולים רגישים לאימונותרפיה. למרות ש-PDA הינם עמידים לרוב למעכבי PD-1, החוקרים מצאו הפחתה סינרגיסטית משמעותית בצמיחת גידולים כאשר חוסר IL35 משולב עם טיפול נוגד PD-1.

ממצאים אלו שופכים אור חדש על תפקידו של IL35 בפתוגנזה של סרטן לבלב ומדגישים את החשיבות של ציטוקין זה כיעד טיפולי עבור גישות מבוססות אימונותרפיה.

מקור:

Mirlekar, B. et al. (2018) Cancer Immunology Research. 6(9), 1014