לימפומה של תאי

איפיון של תת-קבוצה חדשה של לימפומת תאי B עם פרוגונזה רעה

במחקר זה הוגדרה קבוצה של לימפומות של תאי B עם מאפיינים מולקולריים ייחודיים ותוצאים קליניים אשר מכפילים את הגודל של קבוצת הפרוגנוזה הרעה

מיקרוגרף של Diffuse large B-cell lymphoma, לימפומה (מקור: ויקיפדיה)

הטרוגניות ביולוגית הינה מאפיין של DLBCLי(diffuse large B-cell lymphoma) והקיום של תת-קבוצה עם פרוגנוזה רעה וקרבה פנוטיפית ללימפומה על שם בורקיט ידועה מזה זמן מה. בדיקות ציטוגנטיקה שגרתיות מזהות חלק מהמטופלים עם סידורים מחדש (rearrangements) של MYC, BCL2 ו/או BCL6 שמקבלים טיפול כימותרפי אינטנסיבי אך יש צורך בהגדרה יותר עקבית ביולוגית ושימושית קלינית של תת-קבוצה זו.

החוקרים הגדירו קבוצת "high-grade" מולקולרית על ידי יישום של מסווג המבוסס על ביטוי גנים על 928 מטופלים עם DLBCL ממחקר קליני אשר בחן את ההוספה של בורטזומיב ל-R-CHOP. המשמעות הפרוגנוסטית של high-grade מולקולרי השוותה עם סמנים פרוגנוסטיים ידועים. בנוסף, בוצע ריצוף מכוון של 70 גנים ב-400 מטופלים ונבדקה פתולוגיה מולקולרית באמצעות מאגרי נתונים של חתימות ביטוי גנים. הממצאים תוקפו במאגר מידע עצמאי.

קבוצת ה-high-grade המולקולרי כללה 83 מטופלים (9%), כאשר 75 מתוכם היו בקבוצת ה-75 in the cell-of-origin germinal center B-cell-like. קבוצות עם סידור מחדש של MYC ו"פגיעה כפולה" יוצגו במידת יתר בקבוצת ה-high-grade המולקולרי אך היוו רק מחצית מכלל המטופלים. אנליזת ביטוי גנים הדגימה פנוטיפ פרופילרטיבי עם קשר לצנטרובלסטים. שרידות ללא התקדמות מחלה 36 חודשים לאחר R-CHOP בקבוצת ה-high-grade המולקולרי הייתה 37% (רווח בר-סמך 95%, 24-55%) לעומת 72% (68-77%) עבור המטופלים האחרים. אנליזה של השפעת הטיפול הדגימה השפעה חיובית אפשרית של בורטזומיב. לימפומות עם פגיעה כפולה ללא חתימת high-grade המולקולרי לא הדגימו עדות לתוצאים פחות טובים מאשר מקרים אחרים עם germinal center B-cell-like.

high-grade מולקולרי מגדיר קבוצה של לימפומות של תאי B עם מאפיינים מולקולריים יחודיים ותוצאים קליניים אשר מכפילים את הגודל של קבוצת הפרוגנוזה הרעה במחלה זו. מטופלים עם high-grade המולקולרי יכולים להנות מכימותרפיה מחוזקת או טיפולים חדשים ספציפיים.

מקור: 

Sha, C. et al. (2019) Journal of Clinical Oncology 37(3), 202

נושאים קשורים:  לימפומה של תאי,  סידור מחדש גנטי,  פרוגנוזה,  בדיקות מולקולריות,  מחקרים
תגובות