סרטן כליות

בטיחות, ניהול הטיפול והתוצאים של טיפול בסרטן הכליות באמצעות sunitinib

החוקרים הצליחו להדגים כי תופעות הלוואי כתוצאה מטיפול עם sunitinib הן צפויות וניתנות לטיפול ע"י שינויים במשטר הטיפולי וכי מדובר בטיפול בטיחותי במקרים של סרטן כליות

08.04.2019, 17:40
רנטגן של אזור הכליות (צילום: אילוסטרציה)

טיפול אדג'ובנטי עם sunitinib הוביל לשיפור משמעותי בשרידות ללא התקדמות מחלה, בהשוואה לאינבו, בקרב מטופלים שאובחנו בסרטן כליות עם סיכון גבוה לחזרה לאחר כריתת הכליות (יחס הסיכונים 0.76, רווח בר סמך 95%: 0.59-0.98, P דו צדדי = 0.03).

במחקר הנוכחי מתוארים הבטיחות, הניהול הטיפולי והתוצאים שדווחו ע"י המטופלים שקיבלו sunitinib ואינבו במסגרת מחקר ה-S-TRAC.

המשתתפים במחקר עברו ריבוד ע"י תוצאת סטטוס הביצועים של University of California, Los Angeles Integrated Staging System and Eastern Cooperative Oncology Group וחולקו בצורה אקראית (ביחס של 1:1) לקבוצה שקיבלה sunitinib (במינון של 50 מ"ג ביום) או קבוצה שקיבלה אינבו.

החוקרים השתמשו בהפחתת המינון ל-37.5 מ"ג, שינוי המרווחים בין המנות או בהפסקות הטיפול על מנת להתמודד עם מקרים של תופעות לוואי. כמו כן, החוקרים בדקו את איכות החיים הקשורה למצב הבריאותי של המשתתפים, כולל תסמיני מפתח המופיעים לרוב בטיפול עם sunitinib, באמצעות שאלון EORTC QLQ-C30י(European Organization for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Questionnaire).

המשתתפים המשיכו בטיפול במשך של 9.5 חודשים בממוצע (סטיית תקן 4.4 חודשים) ו-10.3 חודשים בממוצע (סטיית תקן 3.7 חודשים) בקבוצת ה-sunitinib וקבוצת האינבו, בהתאמה. בקבוצת ה-sunitinib, תופעות הלוואי הופיע כחודש (חציון) לאחר תחילת הטיפול וחלפו תוך כ-3.5 שבועות (חציון). הרבה מתופעות הלוואי (40.6%) שהובילו להפסקה מוחלטת של הטיפול היו בדרגה 1/2 ומרביתן חלפו לאחר 28 ימים מסיום הטיפול.

החוקרים מצאו שמטופלים שקיבלו sunitinib היו עם ציון EORTC QLQ-C30 נמוך באופן מובהק בהשוואה למטופלים מקבוצת האינבו, למרות שהירידה הזו בציון לא הייתה משמעותית מבחינה קלינית. המטופלים דיווחו על תסמינים הקשורים לטיפול כמו שלשולים ואובדן תאבון שהיו בעלי משמעות קלינית.

המסקנות שעלו ממחקר ה-S-TRAC היו כי תופעות הלוואי הקשורות לטיפול עם sunitinib הן צפויות, ניתנות לטיפול והפיכות באמצעות הפסקת הטיפול, הפחתת הטיפול ו/או טיפול תמיכתי רפואי סטנדרטי. מטופלים שקיבלו sunitinib דיווחו על עליה בתסמינים וירידה ב-HRQoL, אך השינויים הללו היו לרוב ללא משמעות קלינית, למעט התסמינים של אובדן תאבון ושלשולים, ומדובר בתופעות ידועות בהקשר של טיפול עם sunitinib.

מקור: 

Staehler, M. et al. (2018) Annals of Oncology 29,10.

נושאים קשורים:  סרטן כליות,  טיפול אדג'ובנטי,  תופעות לוואי,  sunitinib‏,  אינבו,  מחקרים
תגובות