אטזוליזומאב

האם שילוב של Atezolizumab ו-Cobimetinib בטיחותי לטיפול בגידולים מוצקים?

החוקרים ביצעו ניסוי שלב 1b במטרה לבחון את הבטיחות ואת הפעילות הקלינית של טיפול משולב הכולל מעכבי MEK ומעכבי PD-L1 לטיפול בגידולים מוצקים שונים

23.09.2019, 15:02
כימותרפיה (צילום: אילוסטרציה)

עדויות פרה-קליניות מציעות כי מעכבי MEK מקדמים את ההצטברות וההישרדות של תאי T ספציפיים לגידול בתוך הגידול וכי הם יכולים להיות סינרגיסטים עם מעכבי נקודות בקרה חיסונית.

החוקרים בדקו את הבטיחות והפעילות הקלינית של שילוב מעכבי MEK,יCobimetinib ומעכבי PD-L1י(Programmed cell death ligand 1),יAtezolizumab, לטיפול במטופלים עם גידולים מוצקים.

מדובר במחקר שלב 1/1b שכלל מטופל שטרם קיבלו טיפול עם
PD-L1/PD-1 ואובחנו עם גידולים מוצקים בשלב העלאת מינונים (dose-escalation) ולאחר מכן במספר עוקבות של הרחבת מינון לפי התוויה מסוימת (dose-expansion). אצל מרבית המטופלים, ניתנה מנה יומית יחידה של Cobimetinib במתן פומי למשך 21 ימים ולאחר מכן הפסקה של 7 ימים. בנוסף, Atezolizumab ניתן במתן תוך ורידי במינון של 800 מ"ג אחת לשבועיים.

המטרה המרכזית של המחקר הייתה לבדוק את הבטיחות והסבילות של הטיפול. נקודות הסיום המשניות כללו שיעורי תגובה אובייקטיבית, הישרדות ללא התקדמות מחלה והישרדות כוללת.

המחקר בוצע בין ה-27 בדצמבר 2013 ל-9 במאי 2016 וכלל 152 מטופלים. נכון ל-4 בספטמבר 2017, 150 מטופלים קיבלו ≥ מנה אחת של Atezolizumab, כולל 14 מטופלים מעוקבות ה-dose escalation ו-136 מטופלים מעוקבות ה-dose-expansion. המטופלים שהשתתפו במחקר היו חולים בסרטן קולורקטל גרורתי (mCRCי– Metastatic colorectal cancer; n=84), במלנומה (n=22), סרטן ריאות שאינו של תאים קטנים (NSCLC – Non-small-cell lung cancer; n=28) וגידולים מוצקים אחרים (n=16).

תופעת הלוואי הנפוצה ביותר מכל הרמות (AE - Adverse event) הייתה שלשולים (67%) ולאחר מכן פריחה (48%) ותשישות (40%), בדומה לתופעות הלוואי שנצפו אצל מטופלים שקיבלו Cobimetinib או Atezolizumab כתרופה יחידה. במהלך המחקר התרחשה AE אחת הקשורה לטיפול בדרגה 5 (<1%, אלח דם). בנוסף, 45 מטופלים (30%) שטופלו עם Cobimetinib ו-23 מטופלים (15%) שטופלו עם Atezolizumab הפסיקו את הטיפול בעקבות AEs.

תוצאות המחקר הראו תגובה מאוששת בקרב 7 מתוך 84 מטופלים (8%) עם mCRC (שישה מטופלים מתוכם היו עם יציבות מיקרוסטלטית נמוכה או ללא בכלל ו-1 עם חוסר יציבות מיקרוסטלטית), כמו גם אצל 9 מתוך 22 (41%) מטופלים עם מלנומה ו-5 מתוך 28 מטופלים (18%) עם NSCLC. בנוסף, נמצא כי הפעילות הקלינית הייתה בלתי תלויה בסטטוס KRAS/BRAF בכל המחלות.

החוקרים הסיקו כי טיפול משולב עם Atezolizumab ו-Cobimetinib הוא בטיחותי ובעל פעילות קלינית ללא קשר לסטטוס KRAS/BRAF. בנוסף, על אף שנצפתה בעבר פעילות סינרגיסטית פוטנציאלית ב-mCRC, זה לא אושש במחקר שלב 3 שבוצע בהמשך.

מקור: 

Hellmann, M.D. et al. (2019) Annals of Oncology 30,7.

נושאים קשורים:  אטזוליזומאב,  קובימטיניב,  גידולים מוצקים,  מחקרים
תגובות