חדשות

טיפול אימונותרפי לצד כימותרפיה מפחית חזרתו של סרטן שד אלים במיוחד

"טריפל נגטיב", סרטן שד אלים שממנו סובלות כ-15% מהחולות, טופל עד כה בניתוח ובכימותרפיה | ממחקר חדש עולה כי טיפול מוקדם בתרופה אימונותרפית משולב בכימותרפיה עשוי להפחית סיכון לחזרתה

נתונים מבדיקת ממוגרפיה. אילוסטרציה

תוצאות ראשוניות של מחקר שהוצגו בסוף החודש שעבר בכנס ESMO - החברה האירופאית לאונקולוגיה שהתקיים בברצלונה, הצביעו על כך שניתן להפחית משמעותית סיכון לחזרתו של סרטן שד מהסוג האלים במיוחד, ה"טריפל נגטיב", באמצעות שילוב של טיפול בתרופה אימונותרפית לצד כימותרפיה.

סרטן שד טריפל נגטיב הוא סוג הסרטן השלילי לשלושה סמנים והוא גם האגרסיבי ביותר. סוג זה מאובחן כאשר בדיקת קולטני הגידולים הממאירים היא שלילית להורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון ולחלבון HER2. בישראל, מדי שנה, מאובחנות עם סוג הסרטן הזה כ-1,000 נשים. כ-15% ממקרי סרטן השד הם של סרטן זה שלרוב מאופיין  בהופעה בגיל צעיר יותר והוא גם אלים במיוחד.

עד כה מקובל היה לטפל בסוג סרטן זה בניתוח ובכימותרפיה, אבל במחקר שהוצג בכנס בברצלונה טוען הצוות הבינלאומי שביצע אותו כי טיפול מוקדם במחלה בתרופה אימונותרפית לצד הכימותרפיה עשוי להיות יעיל באופן מובהק להפחתת סיכון לחזרתה. הטיפול האימונותרפי מיועד לסייע למערכת החיסונית של גוף החולה להכיר את תאי הסרטן ולתקוף אותם.

המחקר, שאמור להתפרסם בימים הקרובים בכתב העת הרפואי Annals of Oncology  והציג את יתרונות הטיפול בסרטן שד טריפל נגטיב באימונותרפיה יחד עם כימותרפיה, נעשה על 1,174 נשים. השתתפו בו 124 בתי חולים מ-21 מדינות בין מרץ 2017 לספטמבר 2018.

בהודעה לתקשורת בעת הכנס נמסר כי הנשים עברו ניתוח ומחזורי טיפול כימותרפי לשם כיווץ הגידולים הממאירים. מבין אלו, 768 קיבלו טיפול אימונותרפי (תרופה בשם pembrolizumab) לפני ולאחר הניתוח. 390 טופלו בתרופת דמה.

התוצאות שהושגו: 64.8% מאלו שטופלו בתרופה האימונותרפית לא הראו סימני של סרטן ברקמות - 13.6% יותר מאלו שטופלו בתרופה הדמה.

המחבר הראשי של דו"ח המחקר, פרופ' פיטר שמיד (Schmid) מאוניברסיטת קווין מארי ובית החולים סט. בארתולומיאו בלונדון, הדגיש בעת הצגת ממצאי המחקר כי "סרטן שד טריפל נגטיב הוא אלים במיוחד עם פוטנציאל ברור להרס החיים של החולה. לכן התעקשנו נואשות כדי למצוא אופציות טיפוליות טובות יותר. ממצאי המחקר, שהם מוקדמים, העלו כי הוספת אימונותרפיה לטיפול הכימותרפי תוביל באופן משמעותי להפחתה ניכרת בסיכון לחזרת סוג הסרטן הזה במטופלות.

"אמנם אלו תוצאות ראשוניות", ציין שמיד, "אבל הן בהחלט מבטיחות מאוד. אם נמנע מהסרטן לחזור, יותר מטופלות ייהנו מהטיפול ויירפאו, אבל עדיין יש צורך כמובן במעקב ארוך טווח ובהצטברות של יותר נתונים כדי לאשר שהגישה הזאת אכן נכונה".

בראיון שהעניק לסוכנות החדשות PA הבריטית אמר עוד פרופ' שמיד: "רק כאשר תאי הסרטן הזה ייעלמו לחלוטין מגוף החולה קיים סיכוי גדול יותר לשרידות ארוכת טווח ולשיעורי ריפוי גבוהים יותר. "צריך לזכור שכאשר הסרטן עדיין נראה בעת שמבצעים ניתוח, קיים סיכון גבוה יותר שהוא יחזור וכדי לבלום את הסיכון הזה יידרש הטיפול המוצע".

נושאים קשורים:  "טריפל נגטיב",  אימונותרפיה,  אונקולוגיה,  כימותרפיה,  חדשות,  סרטן שד
תגובות