לימפומה של תאי B

פגיעה בהישרדות תאי לימפומה של תאי B באמצעות הפרעה למעגל Myc-PDE4B

החוקרים הראו תחילה כי מעגל הוויסות Myc-PDE4B מעורב בהישרדות של תאים סרטניים בלימפומה של תאי B, ובהמשך הדגימו כיצד ניתן להתערב במעגל על מנת לדכא את היווצרות תאי הלימפומה

01.01.2020, 16:36
Mantle-cell lymphoma, לימפומה (מקור: ויקפדיה)

עדויות רבות מצביעות על כך שלימפומות של תאי B עם ביטוי מוגבר של Myc קשורות לפנוטיפ אגרסיבי יותר ופרוגנוזה ירודה, מה שהופך את Myc למטרה טיפולית חשובה. PDE4Bי(Phosphodiesterase 4B), הידרולייזר ראשי של AMP ציקלי (cAMP – cyclic AMP) בתאי B, נמצא מעורב בהישרדות תאים ובעמידות לתרופות בלימפומות דיפוזיות של תאי B גדולים (DLBCL – diffuse large B cell lymphomas). עם זאת, הקשר בין Myc ל-PDE4B אינו ברור.

במחקר הנוכחי החוקרים הדגימו תחילה את הקיום של מעגל תהליך בקרה-מקדימה - Myc-PDE4Bי(Feed-forward loop), בו Myc ו-PDE4B מעודדים באופן הדדי את הביטוי אחד של השני. בהמשך, החוקרים הראו כי ההתמקדות המשולבת ב-Myc ו-PDE4 מנעה באופן סינרגיסטי את ההתרבות וההישרדות של תאי לימפומה B במודל In vitro של  קסנוגרפט בעכברים.

בשלב האחרון של המחקר, החוקרים הדגימו את ההשפעה המשולבת הזאת בעכברי Eμ-myc טראנס-גנים. החוקרים מצאו כי עיכוב משולב של Myc ושל PDE4 הצליח לדכא היווצרות של תאי לימפומה ולגרום להחזרת ההתפתחות של תאי B תקינים לרמה של ה-Wild type, מה שהוביל גם לירידה ברמות ה-Myc, וחשף את התפקיד המשמעותי של הגברת מעל ה-Myc-PDE4B בוויסות של ביטוי Myc ובפתוגנזה של לימפומה של תאי B.

החוקרים הסיקו ממצאי המחקר כי ניתן להשתמש בהפרעה למעגל של Myc-PDE4B כחלק מהטיפול בממאירויות של תאי B.

מקור: 

Nam, J. et al. (2019) Leukemia 33.

נושאים קשורים:  לימפומה של תאי B,  MYC,  PDE4B,  אבלציה מחקרים,  מחקרים
תגובות
06.01.2020, 10:04

מצפים וממתינים לפריצת דרך לריפוי לימפומות נון הודג'קין של תאי טי.
ברכות, והמשך חקירה ועשייה משמעותית לטובת האנושות.