מחקרים

האם טיפול פומי עם נוגדי קרישה משפר את יעילות האימונותרפיה?

חוקרים פיתחו נוגד קרישה פומי חדש המכוון כנגד פקקת הקשורה לסרטן, ומצאו כי שימוש בו מביא לירידה בהיפוקסיה, ולשיפור בתפקוד החיסוני וביעילות של טיפול אימונותרפי

נטילת תרופה פומית. אילוסטרציה

במחקר שפורסם בכתב העת Journal for Immunotherapy of Cancer הראו החוקרים כי פקקת הקשורה לסרטן (CAT) מצמצמת את זילוף הדם (פרפוזיה) לגידול וכך מאיצה את ההיארעות של היפוקסיה במיקרו-סביבה החיסונית של הגידול ופוגעת בתפקודה. על בסיס זה, בחנו החוקרים את ההשפעה של טיפול פומי עם נוגדי קרישה על תפקוד המיקרו-סביבה החיסונית של הגידול. בנוסף בדקו החוקרים אם השימוש בנוגדי קרישה עשוי להגביר את היעילות  של טיפול אימונותרפי.

לצורך הניסוי, החוקרים פיתחו נוגד קרישה פומי חדש (STP3725) שמטרתו למנוע היווצרות של CAT באופן מתמשך. החוקרים נתנו את נוגד הקרישה החדש לעכברים מסוג wild-wild ועכברים שעברו נוקאאוט של P-selectin, וניתחו את זילוף הדם לגידול ואת ההיפוקסיה.

על מנת להעריך את השינוי במיקרו-סביבה של הגידול, ערכו החוקרים ניתוח של ציטוקינים ותאים מדכאי חיסון (אימונוסופרסיביים), והעריכו את מידת ההסננה של רקמת הגידול בלימפוציטים אפקטוריים באמצעות מודל עכברי, עם או בלי הטיפול נוגד הקרישה.

לבסוף, החוקרים השתמשו במודלים שונים של גידולים, כולל מודל של סרטן ספונטני מוטנטי מסוג K-Ras. באמצעות מודלים אלה אימתו החוקרים את היכולת של הטיפול בנוגדי הקרישה להביא לשיפור ביעילות האימונותרפיה.

ואכן, החוקרים הצליחו להראות כי CAT הינו אחד ממחסומי הזילוף המשרים היפוקסיה וכך פוגעים במיקרו-סביבה החיסונית, ולאחר מכן הוכיחו כי טיפול מתמשך עם נוגדי קרישה פומיים מקדם את החסינות לגידול באמצעות הקלת ההיפוקסיה.

הטיפול הביא לירידה בציטוקינים מדכאי-חיסון הקשורים להיפוקסיה, וכן לירידה בתאים מדכאים ממקור מיאלואידי תוך שיפור הפעילות של לימפוציטים אפקטוריים והגברת התפוצה המרחבית שלהם. תחת טיפול עם נוגד הקרישה STP3725, היעילות האנטי-סרטנית של נוגדן αPD-1 התעצמה והפכה לפוטנטית יותר. ממצא זה אושש במודלים שונים של גידולים, כולל מודל העכבר המוטנטי K-Ras, שהינו תרומבוטי ביותר.

לסיכום, הממצאים העולים ממחקר זה מבססים את ההיגיון שבאסטרטגיית טיפולית חדשה המשלבת טיפול פומי עם נוגדי קרישה יחד עם אימונותרפיה, במיוחד בסוגי סרטן המתאפיינים ברמת תרומבוטיות גבוהה. טיפול משולב כזה עשוי להוביל לשיפור של הגישות הקליניות העכשוויות.

מקור: 

Choi, JU et al. Journal for Immunotherapy of Cancer. 2021;9:e002332.doi: 10.1136/jitc-2021-002332

נושאים קשורים:  מחקרים,  אימונותרפיה,  נוגדי קרישה,  פקקת,  היפוקסיה,  סביבה חיסונית
תגובות