חדשות

מחקר ישראלי: הצלחה לטיפול משולב עבור חולי סרטן ראש וצוואר

המחקר בהובלת חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון שילב טיפול חדשני שנוסה על עכברים נושאי גידול - טיפול ביולוגי ממוקד הפוגע בתאים הסרטניים עם אימונותרפיה ששיפרה את יעילות התגובה החיסונית

פרופ' משה אלקבץ. "טכנולוגיה זו צפויה להיות משנה משחק בעולם האבחון לטיפול בסרטן". צילום: דני מכליס/ אוניברסיטת בן גוריון

מגוון הטיפולים הקיימים כיום כמענה לסרטן ראש וצוואר מתקדם או גרורתי לא העניקו עד כה מענה יעיל לחולים. במעבדה של פרופ' משה אלקבץ, מהמחלקה למיקרוביולגיה, אימונולגיה וגנטיקה בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון בנגב, הוביל הדוקטורנט מנו פראסד מחקר המציע תקווה לחולי סרטן ראש וצוואר.

החוקרים מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, בשיתוף חוקרים בינלאומיים מארה"ב, סין ואירופה, בחנו טיפול פוטנציאלי כנגד המחלה האגרסיבית הנגרמת על ידי הפעלת יתר של מסלול איתות הנמצא בקרב 40% מהחולים. מסקנותיהם פורסמו בכתב העת Journal for ImmunoTherapy of Cancer.

המחקר שילב טיפול חדשני שנוסה על עכברים נושאי גידול - טיפול ביולוגי ממוקד הפוגע בתאים הסרטניים יחד עם טיפול אימנותרפי המעורר את מערכת החיסון.

השימוש בתרופה הביולוגית טרמטיניב האט את החלוקה של תאי הסרטן, ובכך אפשר למערכת החיסון לזהות את הסרטן כגורם זר באופן זמני ועודד את התגובה החיסונית. בנוסף, השימוש בתרופה אימנותרפית (antiPD1) אפשר תגובה חזקה של מערכת החיסון, מה שגרם להיעלמות הגידולים. בעכברים שנרפאו, המחלה לא חזרה גם כשהטיפול הופסק, כיוון שנוצר זיכרון חיסוני שמנע מהסרטן להתפתח בשנית.

טיפול יעיל זה נבדק בארבעה מודלים של סרטן ראש וצוואר. החוקרים הצליחו לאמת גם חלק מהממצאים בחולי סרטן של ראש וצוואר שטופלו באימונותרפיה.

אופן מתן הטיפול הוא קריטי ליעילותו

בנוסף, לראשונה הצליחו החוקרים להראות שאופן מתן הטיפול הוא קריטי ליעילותו. הם מצאו שטיפול קצר של התרופה הביולוגית טרמטיניב לפני התרופה האימונותרפית הכרחי, מאחר שמחד הטיפול הביולוגי מעכב את התפשטות תאי הגידול ומאידך מונע מהתא הסרטני לייצר סביבה מדכאת תגובה אנטי סרטנית. כלומר, הטיפול הביולוגי המקדים אפשר לתאי דם לבנים להגיע לאתר הגידול, ויחד עם האימונותרפיה, תאי מערכת החיסון הרגו את תאי הגידול ביעילות רבה. עם זאת, כאשר עכברים טופלו בטיפול ממושך בתרופה הביולוגית, הגידולים לא הגיבו לאימונותרפיה והגידולים בעכברים המשיכו להתפתח.

"תוצאות המחקר מציעות תקווה לחולי סרטן ראש וצוואר בשלבים מתקדמים", אומר פרופ' אלקבץ. "אנו מקווים שאונקולוגים יבדקו את השילוב הזה בטיפול בחולים, שכן שיפור היעילות של התגובה החיסונית הוא קריטי להארכת חייהם של חולי סרטן".

המחקר נערך על ידי קבוצות מחקר לאומיות ובינלאומיות מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ומהמרכז הרפואי ברזילי, המסונפים לפקולטה, ממוריאל סלואן קטרינג בארה"ב ובית החולים היידלברג בגרמניה.

נושאים קשורים:  פרופ' משה אלקבץ,  אוניברסיטת בן גוריון,  סרטן ראש-צוואר,  אימונותרפיה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
11.04.2022, 19:23

ברכות על התוצאות המרשימות והמעודדות.

11.04.2022, 19:26

ישר כח!!