מחקרים

אינטרפרון מסוג 1 מביא לעלייה בגזעיות תאי סרטן

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי ניתן להגביר את היעילות ארוכת הטווח של טיפול כימותרפי, וזאת על ידי מתן טיפול נלווה מכוון

28.09.2022, 18:05
תאים סרטניים. אילוסטרציה

תאי גזע סרטניים (Cancer Stem Cells – CSC) הינם תת-אוכלוסיה של תאים סרטניים שניחנו בפוטנציאל גידולי גבוה. לתאים אלו יכולת עמידות לכימותרפיה ופוטנציאל גרורתי גבוה. יותר ויותר מנגנונים א-גנטיים של עמידות נרכשת מתגלים. ברם, תובנות בדבר תהליך ההתפתחות של CSC עודן חסרות.

במחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Nature Immunology  הדגימו החוקרים כי אינטרפרונים מסוג 1 (Type 1 Interferons - IFN-1) מהווים ריכוזים מולקולריים לתנגודת לטיפולים כימותרפיים אימונוגניים. ציטוקינים אלו מביאים לעירור אפיגנטי של הרגולטור Demethylase 1Bי(KDM1B), אשר מביא בתורו לשינוי אדפטיבי-הפיך בטרנסקריפציה (העתקה). כך מווסתים התאים הסרטניים לכיוון של גזעיות (stemness) ובריחה אימונית.

תוצאות מחקר זה הדגימו כי אינהיביציה של KDM1B מונע את הפעילות וההופעה של IFN-1 על גבי תאי CSC, דבר אשר הודגם in vitro ו-in vivo. יש לציין כי תאי CSC המושרים על ידי INF-1 הינם הטרוגנים במונחים של תנגודת לתרופות מרובות, פלסטיות, פולשניות ואימונוגניות. יתרה מזאת, במטופלים המקבלים כימותרפיה מבוססת Anthracycline לסרטן השד (Breast Cancer – BC) הודגם קשר בין הימצאות KDM1B לתהליכים ב-CSC.

מתוצאות מחקר זה עולה כי מתקיים ציר IFN-1àKDM1B המהווה מנוע פוטנטי לניתוב מחדש של תאי סרטן. תוצאות אלו תומכות בהיות KDM1B יעד חשוב לטיפול כתוספת לתרופות אימונוגניות, וזאת על מנת למנוע עמידות לטיפול ולהרחיב את היעילות ארוכת הטווח של תכשירים אלו.

מקור:

Musella, M., Guarracino, A., Manduca, N. et al. Type I IFNs promote cancer cell stemness by triggering the epigenetic regulator KDM1B. Nat Immunol (2022). https://doi.org/10.1038/s41590-022-01290-3 

נושאים קשורים:  מחקרים,  תאי גזע סרטניים,  אינטרפרון,  עמידות לטיפול
תגובות