חדשות

הפונטציאל של CAR-T לטיפול במחלות אוטואימוניות

במחקר בעכברים, הטיפול האימונותרפי שהתמקד בתאי החיסון הגורמים לטרשת נפוצה, הפחית תסמינים ומנע הידרדרות של המחלה

אימונותרפיה, טיפול בתאי T נגד תאי סרטן. איור תלת מימדי: שאטרסטוק

חוקרים הראו שטיפול CAR-T המכוון לתאי החיסון שגורמים לטרשת נפוצה הצליח להפחית את תסמיני המחלה ולמנוע את הידרדרותה בעכברים. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת Science Immunology.

בטרשת נפוצה, המערכת החיסונית תוקפת את מעטפת המיאלין המכסה את סיבי העצבים של הגוף וגורמת לדלקת ולנזק נוירולוגי. הטיפול במחלה הוא בעיקר באמצעות מתן תרופות נגד התסמינים ושינוי אורח החיים. כמה מהתרופות שבהן נעשה שימוש מדכאות את כל המערכת החיסונית.

חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס הראו שניתן להשתמש ב-CAR-T, טיפול שמשמש נגד סרטן, כדי למקד ולהשמיד רק את תאי החיסון בגוף שגורמים למחלה האוטואימונית, בלי לפגוע ביתר תאי החיסון הבריאים.

הטיפול בקולטני אנטיגן כימרי (CAR-T) מתמקד בתאי T של המערכת החיסונית, התאים שהורגים את התאים הנגועים בנגיף או בפתוגן אחר. תאי CAR-T הונדסו גנטית כדי לכוון לתאים מאוד ספציפיים שאינם רצויים בגוף, למשל תאי גידול, ולהרוג אותם. טיפול אימונותרפי זה משמש כיום לטיפול בסרטן דם, כולל לוקמיה ולימפומה.

כשנצפו ההצלחות בטיפול CAR-T בסרטן, החוקרים החלו לבדוק אם ניתן להתאים את הטכנולוגיה הזו כדי לחסל באופן סלקטיבי רק את התאים האחראים ישירות על מחלות אוטואימוניות, במקום לתת תרופות שמשפיעות על המערכת החיסונית כולה.

לצורך המחקר, החוקרים תכננו מולקולה המשלבת חלק מחלבון שנמצא במעטפת המיאלין המכסה את סיבי העצב וחלבון שמפעיל תאי T. רק תאי T שהמטרה שלהם היא מיאלין, התאים שגורמים לאוטואימוניות, יושפעו מהמולקולה הזו. לאחר מכן, החוקרים ייצרו טיפול CAR-T משלהם על ידי הצמדת המולקולה הזו לתאי T שמסוגלים לחסל תאים מסוימים. לפי התאוריה, כל תאי ה-T ה"בעייתיים" יחוסלו על ידי תאי T אלה.

החוקרים השתמשו בטיפול CAR-T שייצרו בעכברים עם מצב שדומה לטרשת נפוצה. ניתוח הממצאים הראה שתאי ה-CAR-T המהונדסים עזרו להפחית את סימני המחלה בעכברים שכבר הציגו השפעות נוירולוגיות. בנוסף, הטיפול עזר למנוע את התפתחות המחלה בעכברים שעדיין לא הראו תסמינים.

החוקרים סבורים שהמחקר מצביע על כך שהפעלת תאי CAR-T ספציפית על תאים שגורמים למחלה אוטואימונית יש פוטנציאל לטפל במחלות אוטואימוניות כמו טרשת נפוצה, זאבת, דלקת מפרקים שגרונית ועוד. עם זאת, יש צורך במחקרים נוספים לפני שהטיפול יהיה זמין לחולים אנושיים כיוון שקיים קושי בהבנת מנגנון התאים האוטואימוניים האנושיים, בניגוד למודלים של בעלי החיים.

מסקנה נוספת היא שנראה שקל יותר למנוע מחלות אוטואימוניות מאשר לטפל בהן, והחוקרים מקווים שבעתיד אפשר יהיה לתכנן טיפולים שימנעו את התפתחותן בקרב אנשים עם נטייה לפתח מחלות אלו.

נושאים קשורים:  CAR T,  מחקרים,  מחלות אוטואימוניות,  טרשת נפוצה,  חדשות
תגובות