מחקרים

הקשר בין גלקטין-9 לחיסוניות אנטי-סרטנית

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי ל-galectin-9 תפקיד מכריע באובדן חיסוניות נוגדת סרטן

galectin-9 הינו חלבון ממשפחת חלבוני הלקטין אשר מהווה וסת משמעותי של תגובת מערכת החיסון בבני אדם. לחלבון זה היכולת לדכא את הפעילות האנטי-סרטנית של לימפוציטים מסוג T ושל תאי NK (Natural Killer cells). עדויות עדכניות הראו כי galectin-9 מתבטא באופן נרחב במרחב של גידולים ממאירים בבני אדם, כולל הגידולים האגרסיביים ביותר, כגון גליובלסטומות בדרגה גבוהה ואדנוקרצינומה של צינורית הלבלב, כמו גם גידולים ממאירים נפוצים כגון סרטן שד, ריאות והמעי הגס. בנוסף, ידוע כי תאי גידול סולידיים הנמצאים במנוחה מפרישים כמויות נמוכות מאוד של גלקטין-9 או, ברוב המקרים, אינם מפרישים אותו כלל.

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal for ImmunoTherapy of Cancer ביקשו החוקרים לבחון האם תאי T יכולים לגרום להפרשת גלקטין-9 בתאי סרטן אנושיים שמקורם בגידולים ממאירים סולידיים. בנוסף, החוקרים ביקשו לבחון האם צורה מסיסה זו של החלבון הינה בעלת פעילות אימונוסופרסיבית משמעותית יותר, וזאת בהשוואה לחלבון הנמצא על פני התא.

במסגרת מחקר זה עשו החוקרים שימוש במגוון רחב של שורות תאים סרטניים ממקור אנושי, אשר מקורם בגידולים סולידיים, קרטינוציטים ותאים עובריים ראשוניים. זאת בנוסף לקווים של תאי T מסייעים (Helper T Cells), תאי T ציטוטוקסיים (Cytotoxic T Cells) ותאי T ראשוניים (ממקור אדם וממקור עכבר). אנליזת המחקר התבססה על השימוש בשיטות שונות, ובכללן -Western blot,יELISA ו-PCR, זאת בנוסף לשיטות מדידה אחרות. התוצאות אומתו באמצעות מודל עכבר in vivo.

תוצאות המחקר הדגימו כי לימפוציטים מסוג T מעוררים הפרשת גלקטין-9 במספר סוגים תאים סרטניים אנושיים שמקורם בגידולים ממאירים סולידיים. דבר זה מתרחש בשני מנגנונים עיקריים: הראשון, על ידי טרנסלוקציה של galectin-9 על פני התאים ולאחר מכן נשירה פרוטאוליטית של החלבון. המנגנון השני הינו ע"י אוטופגיה ולאחריה הפרשה ליזוזומלית. עבור שני המנגנונים נדרש נשא לחלבון, מכיוון ש-galectin-9 הינו חסר מקטע הפרשה. לבסוף הודגם כי galectin-9 אשר הופרש מתאי T טרום-אופסוניים (בעקבות אינטראקציה עם חלבוני נקודת בקרה אחרים), נחלשו לחלוטין בפעילותם.

מתוצאות מחקר זה עולה כי ל-galectin-9 תפקיד מכריע באובדן חיסוניות אנטי-סרטנית. ככזה, galectin-9 ומסלולים רגולטוריים השולטים בייצורו, צריכים להיחשב ליעדים מרכזיים במסגרת של טיפולים אימונותרפיים למספר רב של סוגי סרטן.

מקור:

Schlichtner S, Yasinska IM, Lall GS, et alT lymphocytes induce human cancer cells derived from solid malignant tumors to secrete galectin-9 which facilitates immunosuppression in cooperation with other immune checkpoint proteinsJournal for ImmunoTherapy of Cancer 2023;11:e005714. doi: 10.1136/jitc-2022-005714

נושאים קשורים:  מחקרים,  גלקטין-9,  מעכבי נקודות בקרה,  חיסוניות,  אימונותרפיה
תגובות