חדשות

"כובע קרח" מונע נשירת שיער בטיפולים למחלת הסרטן

בבית החולים אסותא באשדוד החלו לעשות שימוש בכובע ייעודי לטיפולים בחולי סרטן, המונע 70% מנשירת השיער | ד"ר לריסה ריבו, מנהלת המכון האונקולוגי: "סוף לטראומת נשירת השיער"

כובע מונע נשירת שיער. נוזלי קירור שמוזרמים לכובע מסייעים לשמירת חום הקרקפת עד 20 מעלות בלבד. צילום: דוברות "אסותא-אשדוד"

בימים אלה נכנס לשימוש בבית החולים אסותא אשדוד "כובע קרח" למניעת נשירת שיער במהלך טיפולי הסרטן. שימוש בכובע מונע 70% מנשירת השיער.

בזמן הטיפול חובש המטופל חובש את הכובע שאליו מוזרמים נוזלי קירור המסייעים לשמירת חום הקרקפת עד 20 מעלות בלבד. בזמן הפעולה, הזקיק סביב שורש השערה מתכווץ, הדם אינו זורם לשורש השיער ולא פוגע בו כתוצאה מתהליך הכימותרפיה.

כידוע, הטיפול הכימותרפי מלווה במספר תופעות לוואי וביניהן נשירת שיער של המטופלים. התופעה נגרמת משום התרופות השונות הניתנות למטופל ובעיקר משום הכימותרפיה, שגורמת לחיסול הקרטינוציט - החלבון שמייצר את חלבון הקרטין בתאי העור, ומשם לנסיגה המתרחשת בחילוף החומרים ולחלוקת זקיק השערה.

ד"ר לריסה ריבו, מנהלת המכון האונקולוגי ב"אסותא-אשדוד": "הקידמה הטכנולוגית מאפשרת כיום לא רק להתמודד עם מחלות הסרטן כי אם גם עם תופעות הלוואי הנגזרות ממנה ומהטיפולים שניתנים לה. תופעת נשירת השיער למטופלי הכימותרפיה גורמת להם לטראומה גדולה. לשמחתי, היום נעשה עוד צעד בדרך להפוך את התופעה הזו לחלק מנחלת העבר של המטופלים".

הטיפול החדש ניתן בבית החולים כחלק משגרת הטיפולים, ללא כל צורך בהפניה או התחייבות.

נושאים קשורים:  ד"ר לריסה ריבו,  אסותא אשדוד,  נשירת שיער,  כימותרפיה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
07.07.2023, 10:12

כובע הקרח ממש אינו חדש. יש בו שימוש לסירוגין מעל ל 2 עשורים, במיוחד עם תרופה בשם טקסוטר. התוצאות רחוקות מלהצדיק את השימוש. קצת מופתעת לשמוע על התוצאות המרשימות שאינן במתאם לידוע בספרות ובניסיון האונקולוגי. צר לי לאכזב את כל המטופלות והמטופלים, פיתרון קסם להתקרחות - זה לא !

אנונימי/ת
07.07.2023, 15:18

מצטרפת לנאמר, השימוש בכובע נבחן מחקרית במטופלות סרטן שד תחת טיפול בפרוטוקול קרבו-טקסוטר, ובמקרה הטוב ביותר הוא מפחית את עוצמת הנשירה, המטופלות עדין חוות דרגות שונות של התקרחות. אישית, נתקלתי באכזבה העמוקה של מטופלות שהשתמשו בכובע קרח, לא ניתן להתעלם מאי הנוחות הכרוכה בשימוש, ולאחר מספר סבבי כימותרפיה התקרחו כמעט לחלוטין.
בשורה תחתונה, כובע הקרח פתרון לטראומת נשירת השיער לאחוז קטן של מטופלים אונקולוגים

16.07.2023, 22:28

מחזקת. מניסיוני עובד בכמחצית מהחולים וגם זה חלקית. יש כימותרפיות שלא עובד איתן בכלל. לא פשוט עבור המטופלים לסבול קרח מונח על הקרקפת במשך שעות וגם מאריך את זמן הטיפול . לפחות בארה״ב המחיר לא מצדיק את התועלת.