מחקרים

Epha2-NF מהווה סמן לזיהוי מוקדם מאוד של סרטן לבלב

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי Epha2-NF יכול לשמש סמן להתפתחות מוקדמת של סרטן לבלב וכסמן פרוגנוסטי לאחר טיפול כימותרפי

סרטן הלבלב. אילוסטרציה
סרטן הלבלב. אילוסטרציה

חיתוך קולטן EphA2י(erythropoietin-producing hepatocellular ephrin receptor A2), גורם להתקדמות לממאירות ולשבר של הקצה ה-N טרמינלי של הקולטן (EphA2-NF) הניתן לזיהוי בסרום של חולים עם קרצינומה של הלבלב (pancreatic ductal carcinoma – PC).

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Cancer Research Communications, ביקשו החוקרים לבחון את השימוש ברמות EphA2-NF בסרום, כסמן ביולוגי לאבחון PC בקבוצות הבדיקה והאימות. מחקר זה התבסס על בדיקת כמילומינסנטית אוטומטית כמותית של EphA2-NF.

תוצאות המחקר הדגימו כי ערך EphA2-NF היה מוגבר (מעל לערך החתך: ממוצע ± סטיית תקן) ביותר ממחצית מהחולים עם PC בשלב I\II. בקרב חולים שקיבלו כימותרפיה סטנדרטית (gemcitabine בתוספת nab-paclitaxelי[GnP]), זמן השרידות החציוני של חולים עם EphA2-NF מוגבר בסרום היה מחצית מזה של חולים עם ערכים מתחת לסף. מטופלים עם מחלה מסוג IPMNי(intraductal papillary mucinous neoplasm), נגע טרום-סרטני של PC, נמצאו אף הם עם רמות גבוהות של EphA2 בסרום, אשר קשורות לעלייה בקוטר צינור הלבלב ולהתפתחות PC במקרים מסוימים. אימונוהיסטוכימיה הראתה אובדן של צביעת EphA2-NF ב-IPMN עם PC, אך לא באפיתל הרגיל או IPMN ללא PC, ללא קשר לדרגה ההיסטולוגית.

מתוצאות מחקר זה עולה כי חיתוך של EphA2 הוא אירוע חיוני המתרחש מוקדם מאוד בהתפתחות של סרטן הלבלב. ניתן לזהות עליית רמות EphA2-NF בסרום עקב החיתוך. לפיכך, סרום EphA2-NF יכול לשמש סמן ביולוגי אבחנתי לפיתוח PC ו-PC בשלבים מוקדמים מאוד, החל מ-IPMN בסיכון גבוה. EphA2-NF יכול גם לשמש סממן ביולוגי פרוגנוסטי לאחר כימותרפיה עם GnP.

מקור:

Shinya SatoMasatoshi NakagawaTakeshi TerashimaSoichiro MorinagaYohei MiyagiEisaku YoshidaToru YoshimuraMotoharu SeikiShuichi KanekoMakoto UenoTaro YamashitaNaohiko Koshikawa; EphA2 Proteolytic Fragment as a Sensitive Diagnostic Biomarker for Very Early-stage Pancreatic Ductal Carcinoma. Cancer Research Communications 1 September 2023; 3 (9): 1862–1874. https://doi.org/10.1158/2767-9764.CRC-23-0087

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן הלבלב,  סממנים ביולוגים,  כימותרפיה
תגובות