מחקרים

modified vaccinia virus Ankara עשוי לשמש כטיפול לקרצינומטוזיס צפקי

מתן תוך צפקי של MVA vectors encoding scIL-12 במודל קרצינומטוזיס צפקי הוביל לתגובה חיסונית חזקה וספציפית לגידול. הטיפול הוביל לחיסול הגידולים הניסיוניים אשר הופצו לחלל הצפק

קרצינומטוזיס צפקי הוא שלב מתקדם של סרטן, המתרחש כאשר המחלה התפשטה לחלל הצפק (פריטונאום). במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Journal of Immunotherapy and Cancer', החוקרים ביצעו שיחזור של החסינות האנטי-גידולית אשר התערערה בעקבות תאי הגידול במיקום זה. לצורך כך, הוערכה ההשפעה של modified vaccinia virus Ankaraי(MVA) במתן תוך-צפקי אשר הונדס לבטא single-chain interleukin 12י(scIL-12) על מנת להגביר את התגובות החיסוניות האנטי-גידוליות.

במסגרת המחקר, החוקרים העריכו את ה- MVA encoding scIL-12י (MVA.scIL-12) במודלי קרצינומטוזיס צפקי המבוסס על השתלה תוך-צפקית של תאי גידול. החוקרים העריכו את התגובות החיסוניות המתווכות CD8, היעילות נוגדת-הגידול, והבטיחות לאחר מתן תוך ורידי, תוך גידולי או תוך צפקי של הווקטור הנגיפי. התגובה החיסונית נמדדה על ידי ELISpotי(enzyme-linked immunosorbent spot), ריצוף RNA, flow cytometry, intravital microscopy, ודלדול של תתי-קבוצות לימפוציטים עם נוגדנים חד שבטיים. הבטיחות הוערכה באמצעות מעקב אחר משקל הגוף ובדיקות דם. ה-Tissue tropism במתן תוך ורידי או תוך צפקי הוערכה על ידי bioluminescence analysis באמצעות reporter MVA encoding luciferase.

מתוצאות החוקרים עולה כי מתן תוך-צפקי או מקומי-אזורי (locoregional), אך לא בדרכי מתן אחרות, הוביל לתגובה חיסונית חזקה המתאפיינת עם רמות מוגברות של לימפוציטים מסוג tumor-specific CD8+ T בעלי יכולת לייצר גם אינטרפרון-γ וגם tumor necrosis factor-α. התגובה החיסונית האנטי-גידולית הייתה ניתנת לזיהוי לא רק בחלל הצפק, אלא גם באופן מערכתי. כתוצאה מהטיפול התוך-צפקי, מתן יחיד של MVA.scIL-12 encoding scIL-12 הוביל לחיסול מוחלט של גידולי ה- MC38 אשר הושתלו בחלל הצפק. זאת ועוד, הטיפול הגן על עכברים שנרפאו מפני תגרים תת-עוריים עוקבים.

עוד עולה מתוצאות החוקרים כי הדמיית Bioluminescence באמצעות MVA encoding luciferase הדגימה כי מתן תוך-צפקי ממקד את ה- transgene לאומנטום, אשר נחשב לרקמת מפתח בהגנה החיסונית של חלל הצפק. בנוסף, נמצא כי פרופיל הבטיחות במתן תוך-צפקי היה גם טוב יותר מזה של מתן תוך-ורידי, שכן לא נצפתה ירידה במשקל או רעילות המטולוגית כאשר הווקטור ניתן באופן מקומי אל חלל הצפק.

לסיכום, מתן תוך צפקי של MVA vectors encoding scIL-12 מתמקד באומנטום, הרקמה שבה מתחיל לרוב קרצינומטוזיס צפקי. החוקרים מוסיפים כי MVA.scIL-12 משרה תגובה חיסונית חזקה וספציפית לגידול, אשר מובילה לעיתים קרובות לחיסולם של גידולים ניסיוניים המופצים לחלל הצפק.

מקור:

Bella Á, Arrizabalaga L, Di Trani CA, et al. Intraperitoneal administration of a modified vaccinia virus Ankara confers single-chain interleukin-12 expression to the omentum and achieves immune-mediated efficacy against peritoneal carcinomatosis. Journal for ImmunoTherapy of Cancer 2023;11:e006702. doi: 10.1136/jitc-2023-006702

נושאים קשורים:  מחקרים,  קרצינומטוזיס צפקי,  אימונותרפיה
תגובות