חדשות

ביקורת חריפה על שינוי שיטת המינון של תרופות אונקולוגיות

טיוטת חוזר של משרד הבריאות מורה על קביעת מינון קיטרודה ואופדיבו על פי משקל הגוף של החולה במקום מתן מינון אחיד | האיגוד האונקולוגי: התערבות בשיקולים הרפואיים על מנת לחסוך בעלויות

חולת סרטן. אילוסטרציה

ארגוני חולים, איגודי רופאים וההסתדרות הרפואית מוחים נגד כוונת משרד הבריאות להפחית מינון של התרופות קיטרודה ואופדיבו בחולי סרטן על מנת לחסוך כ־75 מיליון שקל לקופות החולים.

על פי דיווח אמש (מוצ"ש) של מיטל יסעור בית-אור בישראל היום, טיוטת חוזר של משרד הבריאות שפורסמה בחודש שעבר מורה על קביעת המינון על פי משקל הגוף של החולה במקום מתן מינון אחיד של 200 מ"ג, כפי שנהוג עד כה, בטיפול בכל חולי הסרטן (למעט שני סוגים).

השיטה לקביעת המינון על פי המשקל נהוגה בקנדה, בארה"ב, בדנמרק, באיסלנד ובחלקים מהולנד, זאת למרות שרוב המחקרים נעשו לגבי מינון אחיד. בשאר העולם וגם בישראל התרופה רשומה במינון אחיד.

לשינוי בהנחיה קדמה הודעה של ועדת מומחים מטעם המועצה הלאומית לאונקולוגיה שקבעה כי מינון מבוסס משקל נתמך על ידי יצרני התרופות וגם על ידי ה-FDA. "ישנה הצדקה מלאה מבחינה רפואית לטפל באופן גורף בתרופה קיטרודה במינון מבוסס משקל במקום במינון קבוע לרוחב כל ההתוויות שבהן אושרה התרופה, כולל בטיפול בחולים גרורתיים ובטיפול מונע", כתבו חברי הוועדה.

יסעור בית-אור מציינת כי השינוי החל בקופת חולים כללית ונדון גם בוועדת הבריאות בכנסת ופרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות הקודם, הכריע בהתאם להמלצת אנשי מקצוע, שניתן לשנות את המינון תוך מתן אפשרות לרופאים המטפלים לערער על ההחלטה ולבקש עבור המטופלים מינון גבוה יותר. בחוזר מנכ"ל מעודכן שנשלח לקופות לאחר מינוי ועדות מקצועיות נוספות מטעם המועצה הלאומית לאונקולוגיה נכתב כי "קביעת מדיניות רפואית מושכלת, הנשענת על אדנים מקצועיים מוצקים, גם אם מערבת שיקולים כלכליים, אין בה בהכרח משום פגיעה בזכויות המטופלים".

האיגוד האונקולוגי בישראל קרא למשרד הבריאות להגיע להסכם עם חברות הפארמה על מנת שלא להזדקק לחיסכון באמצעות שינוי שיטת המינון. בתום דיון בנושא שנערך באיגודים המקצועיים לטיפול בסרטן, אמר פרופ' גיל בר־סלע, יו"ר ועד האיגוד האונקולוגי, כי "עמדת האיגוד האונקולוגי דומה לעמדתם של רוב הגופים המקצועיים בעולם בנושא. הרופאים חשים אי נוחות רבה בטיפול במינונים מותאמים למשקל בהתוויות שבהן אין מידע רפואי ממחקרי הרישום או מנתוני אמת בעולם. הגישה של פתרון בעיה כספית באמצעות משא ומתן עדיפה בהרבה על נקיטת צעדים שהמשמעות הקלינית שלהם אינה ידועה באמת".

"לא יהיה זה מוגזם לומר כי בצעד הזה יש משום הפיכת הרופאים לרוקחים, שכן אם לרופא אין כמעט שום שיקול דעת לעניין המינון, השלב הבא יהיה לדלג על ההיוועצות ברופא ולקבל את הטיפול התרופתי ישירות מבתי המרקחת", כתב יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, למנכ"ל משרד הבריאות בתגובה. "רופא שיפעל בהתאם להנחיות הקופה, שנקבעות משיקולים כלכליים, ממשיך לשאת באחריות מוסרית, אזרחית ואולי אף פלילית כלפי מטופליו בכל הנוגע לטיפול התרופתי בהם", הוסיפה עו"ד לאה ופנר, מזכ"לית ההסתדרות הרפואית.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "טיוטת החוזר יצאה לאחר דיונים של תת ועדה של המועצה הלאומית שקבעה בקונצנזוס שטיפול בתרופה זו בהתאמת המינון למשקלו של המטופל הוא טיפול ראוי באינדיקציות מסוימות". עוד צוין כי "הוארך מועד הערות הציבור עד ל-15.2. משרד הבריאות פועל כשהאינטרס היחיד לנגד עיניו הוא טובת המטופלים ולא אינטרס מסחרי כזה או אחר".

נושאים קשורים:  תרופות לסרטן,  מינון תרופות,  חדשות,  האיגוד האונקולוגי הישראלי,  קיטרודה,  אופדיבו
תגובות
23.01.2024, 22:44

בהתחלת הטיפול בסרטן ריאות הפציאנטית שקלה 76 קג. באופ שלא היה ניתן לשליטה כולל מתן סטרואידים משקלה ירד ל 58 ק"ג. ברור שבמקרה כזה יש לשקול מתן קיטורדה בהתחשב במשקל. מינון אחיד אינו הגיוני.

אנונימי/ת
29.01.2024, 07:35

מה הרע בצמצום בעלויות התרופות , אם זה לא מזיק?
האם חולה ששוקלת 50 קג חייבת לקבל את אותו מינון של תרופה לחולה ששוקלת 100 קג?
למה רופאים הופכים לשופר של חברות הפארמה?